Archpriest Neal James Carrigan

DOB: Sep 05, 1943
Description: Gender: M; Race: White; Height: 6'4"; Weight: 205; Eyes: Blue; Hair: Blond or Strawberry
Archpriest Neal James Carrigan, 2005
Archpriest Neal James Carrigan, 2005
Archpriest Neal James Carrigan, 2010 Sex Offender Registry
Archpriest Neal James Carrigan, 2010 Sex Offender Registry
Archpriest Neal James Carrigan, 2017 Sex Offender Registry
Archpriest Neal James Carrigan, 2017 Sex Offender Registry

Archpriest Neal James Carrigan was a priest in the Orthodox Church in America (OCA).

Carrigan was ordained to the diaconate on November 2, 1975, by then Bishop Herman Swaiko at Saint Tikhon’s Monastery in South Canaan, Pennsylvania. He was ordained to the priesthood on May 8, 1976.

On November 10, 2009, Carrigan pleaded no contest to 2 counts of indecent assault on a person less than 13 years of age and 1 count of corruption of minors. Another count of corruption of minors was withdrawn by the prosecution. He was sentenced to 5 years of probation, and is required to register as a sex offender.

Carrigan had been arrested on these charges on July 2, 2008. He was suspended from the priesthood by the OCA shortly thereafter, on July 10, 2008. The priest was granted retirement on September 1, 2008, with his suspension still in effect. Carrigan was defrocked by the OCA synod almost 3 years after his suspension and almost a year and a half after his conviction, on May 3, 2011.

At the time of his suspension, Carrigan was attached to Christ the Saviour Church in Harrisburg, Pennsylvania. It is unclear whether or not he still attends that parish.

Carrigan worked in the following OCA parishes:

Holy Resurrection Orthodox Church
Claremont NH
Diocese of New England
1976-1977

Saint Thomas the Apostle Church
St. Louis MO
Romanian Episcopate
1977-June 1, 1982

Effective June 1, 1982, Carrigan was on a leave of absence.

Holy Trinity Church
Stroudsburg PA
Diocese of Eastern Pennsylvania
1986-2002

Christ the Saviour Church
Harrisburg PA
Diocese of Eastern Pennsylvania
2003-July 10, 2008

Holy Apostles Mission
Mechanicsburg PA
Diocese of Eastern Pennsylvania
June 20, 2004-June 14, 2005